Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

GEODEZJA I KARTOGRAFIA Waldemar Łupiński

Białystok

2

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Rozgraniczenie nieruchomości – kiedy potrzebne?

Autor: Geodezja i Kartografia Waldemar Łupiński, publikacja: 2021-08-30

Czym jest rozgraniczenie nieruchomości? Kto je wykonuje? Jakie są koszty i kto je ponosi? Co jeśli nie dojdzie do ugody między stronami? Szukasz odpowiedzi? Zajrzyj do artykułu.

Uprawniony geodeta

Rozgraniczenie nieruchomości – procedura

Czy zawsze jest konieczne?

Nie zawsze potrzebne jest wykonanie rozgraniczenia, bo jeśli nie ma sporu granicznego, wystarczy wznowić (jeśli kiedyś były stabilizowane w sposób trwały) albo wskazać punkty graniczne – zgodnie z miarami istniejącymi w ewidencji gruntów.

Owszem, gdy jest spór graniczny, wykonujemy rozgraniczenie. Wniosek o wszczęcie tego postępowania należy skierować do gminy (właściwej dla lokalizacji nieruchomości), z niepodważalnym wskazaniem zaistniałego sporu. Gmina rozpatrzy i – o ile uzna rzecz istniejącą za spór graniczny – zacznie wszczynać postępowanie rozgraniczeniowe i ogłosi przetarg na wykonanie rozgraniczenia.

Kto ponosi koszty?

Głównym kryterium jest tu cena – należy spodziewać się kosztów od 4000 zł. Przy czym koszty rozkładane są proporcjonalnie na wszystkich uczestników sporu granicznego.

Wyłonienie uprawnionego geodety i ugoda stron

W wyniku postępowania przetargowego wyłaniany jest uprawniony geodeta (dwa zakresy uprawnień: podziały i rozgraniczenia nieruchomości oraz mapy do celów prawnych), który przeprowadzi to postępowanie.

Wezwie on strony na grunt (zwykle stosujemy termin z wyprzedzeniem, przynajmniej na 14 dni), wskaże granice wynikające z materiałów pomiarowych ewidencji gruntów, zaproponuje stronom spisanie protokołu ugody (ugoda zawarta przed geodetą ma moc ugody sądowej). Sprawa jest rozwiązana. Tu dodatkowo strony mogą przedstawiać dokumenty będące w ich posiadaniu, mogące wpłynąć na rozstrzygnięcie sprawy. Wszystko to jest dokumentowane do protokołu.

Jeśli do ugody nie dojdzie, geodeta sporządza operat techniczny z wykonanych czynności. I tu gmina decyduje, co dalej... W większości przypadków na tym etapie sprawa trafia na drogę sądową. Tu sąd decyduje.

Rozgraniczenie nieruchomości w postępowaniu sądowym

Na podstawie zgromadzonej dokumentacji rozgraniczeniowej może on wydać postanowienie. Może też powoływać biegłych z zakresu geodezji i kartografii (jeśli są jakieś istotne wątpliwości w sprawie). I wydaje postanowienie – zgodnie z rozeznanym stanem prawnym.

Możliwe jest jeszcze odwołanie do drugiej instancji.

Geodeta - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 23 977 Geodetów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o geodezji